Индикатори за настройка на радиоприемниците
Подробно в Сандъците – Sandacite за различните индикатори за настройка.
За естественото и качествено възпроизвеждане на приеманата програма на даден предавател е необходимо радиоприемниците да не внасят линейни и нелинейни изкривявания и да бъдат точно настроени на носещата честота на този предавател. Най-голямо усилване без изкривявания се получава, когато трептящите кръгове на приемника са точно настроени в резонанс на носещата честота на предавателя.
Тъй като се предполага, че сме сайт за стара техника, тук ще разгледаме нещата от гледна точка на типичен лампов радиоприемник.
При ламповите радиоприемници с АРУ точната настройка на слух не винаги е възможна поради това, че когато трептящите кръгове не са настроени точно в резонанс на носещата честота на предавателя. АРУ влиза в действие и усилването е толкова, колкото е и при резонанс. Освен това, когато приемникът се пренастройва от един на друг предавател, смущенията нарастват, понеже АРУ не действа и лампите имат максимално усилване. Поради тези причини в радиоприемниците се вграждат индикатори на настройка.
Съществуват няколко вида индикатори на настройка: глимлампа, милиамперметър, електронна лампа и др.
Глимлампите се използват рядко. Милиамперметърът се включва в анодната верига на една автоматично регулирана лампа. Когато приемникът е настроен точно на носещата честота на даден йредавател, полученото в.ч. напрежение в трептящите кръгове е максимално. В този случай АРУ действа, регулираните лампи намаляват усилването си и стрелката на милиамперметъра се отклонява слабо. Когато приемникът не е настроен на даден предавател, усилването на регулираните лампи е максимално и стрелката на милиамперметъра се отклонява силно. За по-голям ефект стрелката на милиамперметъра се замества с пластинка, която се осветява от малка електрическа крушка. Сянката, хвърлена от тази пластинка, служи за показател на настройката.
На фиг. 3 е дадена принципната схема на електронен индикатор на настройка.
Когато трептящите кръгове са настроени точно в резонанс на носещата честота на даден предавател, на първия диод се подава сравнително високо напрежение и през него протича ток. В потенциометъра R се получава падение на напрежение с означения на схемата поляритет. Следователно точка Б става отрицателна. Чрез филтърната група RlC1 отрицателното напрежение се филтрира (изглажда) и се подава като преднапрежение на решетката на триодната част на индикаторната лампа. Понеже решетката е отрицателна, анодният ток на триодната част силно намалява и падението на напрежение в съпротивлението Ra става съвсем малко. По такъв начин потенциалът на анода става почти равен на потенциала на екрана. Понеже управляващите електроди са свързани с анода А, техният потенциале равен на потенциала на анода и почти равен на потенциала на екрана. Електроните падат почти върху целия екран и той свети (фиг. 4 а).
Когато приемникът не е настроен на даден предавател, на първия диод не се подава почти никакво напрежение и през него не протича ток. Точката Б става по-малко отрицателна; по-малко отрицателна става и решетката на триодната част. Анодният ток на триодната част става по-силен и в съпротивлението Ra се получава по-голямо падение на напрежение. Следователно потенциалът на анода и на управляващите електроди става по-малък от потенциала на екрана, електроните заобикалят управляващите електроди и от екрана свети по-малка част (фиг. 4 б).
Стойностите на отделните елементи на индикатора на настройка са: R1 = 1-3 мегаома, С1 = 0,1 микрофарада и Ra = 1-2 мегаома. В практиката се използват следните видове електронни индикаторни лампи: съветската лампа 6Е5С и европейските лампи EMI, ЕМ4 и ЕМ80. Лампите ЕМ4 и ЕМ80 са с двойна чувствителност и се използуват най-често.
Литература:
Боянов, Йордан. Справочник по електронни лампи /. София :, Техника,, 1962., 568 с. :
Кръстев, Теньо Н., Тодоров, Огнемир Г.. Слаботокова техника :. Учебник за I и II курс на професионално-техническите училища по електротехника, специалност Електромонтьори и слаботокови инсталации, уреди и апарати /. 2. изд.. София :, Техника,, 1962., 324 с., 1 л. черт. :
Топалов, Минко Ц., Маринов, Юлиян Първов, Велчев, Иван Н.. Електронни и йонни лампи :. За студентите от Държавния полувисш институт на съобщенията /. 2. изд.. София :, Техника,, 1963., 326 с. :
Вашият коментар