ИЗОТ ПРОКОН 1300 (+ видео)
ИЗОТ ПРОКОН 1300 (+ видео)
Днес ни изпратиха нещо, което досега не бяхме нито виждали, нито чували. Става дума за универсален преносим програматор ПРОКОН 1300, част от семейството програмируеми контролери със същото название, но с различен цифров индекс. Разработка са Централния научноизследователски комплекс по автоматизация (ЦНИКА) от 1987-8 г.
ПРОКОН е семейство от три типа програмируеми контролери (ПРОКОН 40, ПРОКОН 72 и ПРОКОН 256) с общ програмен език. Те са съвместими помежду си по електрически характеристики, а се различават по схемни и програмни възможности. Предназначени са за автоматично управление на дискретни процеси в машиностроенето, автомобилостроенето, циментната промишленост, химическата, фармацевтичната, леката и хранителната промишленост, в селското стопанство и мелиорацията.
ПРОКОН се комплектува с универсален преносим програматор ПРОКОН 1300, операторска станция ПРОКОН 1410 и комуникационен разпределител ПРОКОН 1510.
Най-важните предимства на фамилията ПРОКОН :
- Самоконтрол и диагностика в реално време
- Оперативните вериги са изолирани галванично от логическата схема
- Удобен графичен език за програмиране, използващ символиката на релейно-контактните схеми
- В паметта на централния модул се записва потребителска програма с дължина от 12 до 12 Кбайта.
Контролерите ПРОКОН имат до 256 дискретни входа и изхода, до 64 аналогови входа, до 16 аналогови изхода. Дискретните изходи са безконтактни и могат да комутират без междинни релета до 24V/ 0,5 А, 24 V/2 А прав ток или 220 V/1,5 А променлив ток.
Производство са на Обединени заводи за запаметящи устройства (ЗЗУ) Пловдив. С друга тяхна продукция можете да се запознаете ето тук в нашия сайт ==> http://www.sandacite.bg/?s=%D0%B7%D0%B7%D1%83+%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B2
Целият ПРОКОН 1300 е побран в масивен метален куфар и тежи близо 40 кг.:
Дръжката се натиска от двете страни и пада, като образува основа, на която ляга контролерът, когато се вдигне капакът на куфара.
Всичко е вътре – клавиатурата-капак, кабели за връзка с периферните устройства, електроника и монитор:
Ясно се различават надписите на конекторите:
Отзад ПРОКОН -ът има оребряване и масивен вентилатор, който може да бъде невероятно шумен при работа:
Ето я и табелката с произхода и серийния номер. Нашият е сред първите 600 произведени през 1990 г., и отговаря на отраслова нормала от 1988 г.:
Клавиатурата е с някои специфични и нужни за предназначението на контролера бутони. Може би е производство на ТПК Комуна Смолян – там са се правели такива клавиатури:
Ето и технически паспорт на фамилията ПРОКОН ==> ПРОКОН-1300
И накрая остана само да Ви демонстрираме как го включихме:
Comments (3)
това е само програматора
в самия прокон има платка с еprom която се слага
одгоре на програматора и се качва програмата
после този модул се слага в самия контролер
ако не бъркам нещо
работих там преди много години
мисля че програматорите идваха готови
някаде другаде ги правиха в системата на ИЗОТ
клавиатурите ги правиха в Габрово
Така е, не твърдим друго – за съжаление имаше само програматора.
Все пак е нещо , въпреки че съм абсолютно обеден ,че много ценни образци са заминали на боклука или за скраб .Ще хубаво един ден всички които събират такива арте факти а да направят един общ музей на индусрализацията в България