Елтерм – лечение с високочестотни токове
Апаратите Елтерм са предназначени за лечение с високочестотни токове; днес в Сандъците – Sandacite ще разгледаме точно това
За начало на лечението с високочестотни токове може да се счита 1896 г., когато френският физиолог Дарсонвал е въвел в медицинската практика индиректното въздействие с високочестотни токове върху организма на пациента. По-късно, когато са били построени искрови високочестотни генератори с по-голяма мощност, от края на първото десетилетие на ХХ век започва да се развива класическата диатермия и електрокоагулацията.
Истинското развитие на този отдел от електромедицината обаче започва след Първата световна война заедно с напредъка във високочестотната техника. Най-много за това допринася бързото развитие на електрониката, което позволява да се създадат конструкции на апарати със стабилни, леко регулируеми и повторими електрични параметри.
През 50-те години на ХХ век в България са произвеждани апаратите Елтерм 200 и 400, от които първият е преносим, а вторият – статиоцанен. В пациентния кръг те предоставят изходяща мощност ~ 220 и 400 вата, която е достатъчна за повечето лечебни процедури. И двата уреда са произвеждани в Слаботоковия завод в София:
Елтерм 200
Лечение с високочестотни токове Lechenie s visokochestotni tokove
Той притежава двулампов високочестотен генератор, работещ на вълна 11,05 м (27,15 MHz) пуш-пулно с последователно анодно захранване и триточкова обратна връзка. Генераторните лампи са съветско производство (ГУ-13) и се захранват с променливотоково анодно напрежение (2300 V). Решетъчното преднапрежение се получава чрез съпротивление, включено успоредно на решетъчния кръг. Връзката с пациентния кръг е индуктивна (5) и той се нагласява в резонанс чрез въздушен променлив кондензатор (4).
Фиг. 3. Електрична схема на Елтерм 200: 1 — превключвател за мрежовото напрежение 2 — главен ключ ; 3 — регулатор на мощността ; 4 — настройка на резонанса ; 5 — индуктивна връзка на пациентния с трептящия кръг ; 6 — пациентни клеми ; 7 — милиамперметър-индикатор за високочестотна мощност
Подаваната на пациента високочестотна мощност се регулира, като се превключва различно напрежение на вторите решетки на генераторните лампи. Тя се отчита косвено по тока (7) на първата решетка на едната лампа при резонанс. Този инструмент служи и за индикатор на настройката, тъй като при резонанс токът има изтъкнат минимум. Високочестотната енергия се внася в пациента с гъвкави гумирани кондензаторни електроди.
Цялата система е монтирана панелообразно и се вмества в метален кожух с две сгъваеми дръжки за носене. Габаритните размери на кожуха са 550 х 390 х 350 мм, а теглото на комплектния апарат — ~ 27 кг. Апаратът е предназначен да се включва към променливотокови мрежи с напрежения 110, 127, 150 или 220 V, 50 Hz. Превключва се отвън (7). Консумация от мрежата е ~800 W.
Елтерм 400
Апаратът Елтерм 400 е генератор на ток с честота 50 мгхц (дължина на вълната = 6 м) и изходяща мощност в пациентния кръг ~ 400 вт, измерена с лампов фантом. Генераторът е еднотактов със самовъзбуждане, с капацитивна триточкова схема и променливотоково анодно захранване (4050 V). В трептящия кръг се използват само междуелектродните капацитети на генераторния триод SRS-09.
Фиг. 5. Лицева плоча и вътрешно устройство на Елтерм 400 – означенията са както на фигура 3
Генераторната лампа работи и като еднопътен изправител за ниски честоти. Схемата се отличава с извънредната си простота, малко елементи и крайно стабилна честота при промяна на товара. Връзката между трептящия и пациентния кръг е индуктивна (7). Резонансът се нагласява с променлив въздушен кондензатор (5). Като индикатор за резонанса се използува малка глимлампа (4).
Изходящата мощност в пациентния кръг се регулира, като се променя (2) катодното отопление на осцилаторната лампа. Продължителността на процедурата се отмерва по встроения на лицевата плоча на апарата електричен часовник (6), който сигнализира, след като изтече нагласеното време. Високочестотната енергия се внася в пациента чрез електрично поле, създавано между стъклени или огъваеми гумирани кондензаторни електроди.
Фиг. 6. Електрична схема на Елтерм 400: 1 — бутони за „вкл.“ и „изкл.“; 2— регулатор за отоплението на осцилаторната лампа; 3 — волтметър за отоплителното напрежение; 4 — индикатор за резонанса; 5 — настройка на резонанса; 6 — часовник за отмерване времето на процедурата; 7 — индуктивна връзка на пациентния с трептящия кръг; 8 — решетъчно предсъпротивление; 9 — мрежов трансформатор
Апаратът за лечение с високочестотни токове Елтерм 400 е пригоден да се включва към променливотокови мрежи със 110 — 230 V, 50 Hz. Максималната му консумация от мрежата е ~ 1800 W. Габаритните му размери са ~ 1000 х 600 х 50 мм, а теглото — ~72 кг.
Литература:
Рабов, С., и др. Електротехнически наръчник. Ч. ІV – Електромедицински апарати. София, Наука и изкуство, 1957.
Маринчев, К., и др. Електромедицински апарати. София, Нар. просвета, 1958.
Карадимов, С. Електромедицински апарати. София, Техника, 1960.
Comments (3)
Е браво! Утрепа ме с това: „пуш-пулно с последователно анодно захранване и триточкова обратна връзка. “ Все едно Малджиев (лека му пръст) го е писал
Благодаря на колегата за статията!Върнах се в 1984 , откогато се занимавам с мед. техника, тогава още имаше от тези апарати… Младост,младост и какъв бърз технически прогрес до сега.Дали не е заради извънземните,а? Хи,хи.
Благодаря за отзива! :)