Електронни лампи с променлива стръмност
Що е то електронни лампи с променлива стръмност? Вижте в Сандъците – Sandacite!
Както вече писахме в една друга статия, между характеристиките на една електронна лампа е и т.н. стръмност Стръмността представлява oтнoшeниe мeждy измeнeниeтo нa aнoдния тoĸ и измeнeниeтo нa peшeтъчнoтo нaпpeжeниe пpи пocтoяннo aнoднo нaпpeжeниe. Taзи вeличинa ce изpaзявa в мa/в (mА/V).
Известно е, че при по-чувствителните лампови радиоприемници се използват няколко лампови стъпала за усилване на индуктираните в антената сигнали от приеманата станция. При почти всички лампови суперхетеродинни приемници това усилване се регулира автоматично, т. е. за по-слабите сигнали (по-далечните станции) коефициентът на усилване на стъпалата е по-голям, а за по-силните сигнали (по-близките станции) — по-малък. По такъв начин се обезпечава по-равномерно приемане на станциите, без да е необходимо механически,постоянно да се регулира силата на приемането.
Автоматично усилването на стъпалата се регулира най-лесно, като се изменя работната точка върху характеристиката на лампата, и то така, че за силните сигнали усилвателните лампи да работят с малка стръмност (в долния участък от характеристиките си) и обратно — за по-слабите сигнали лампите да имат по-голяма стръмност. За тази цел се използува постояннотоковата съставяща (компонента), получена след детектирането на приемания сигнал, с която се регулира преднапрежението на усилвателните лампи. Когато сигналът е силен, то и постояннотоковата съставяща на изправения ток има по-голяма стойност, вследствие на което на управляващите решетки на усилвателните лампи се подава отрицателно преднапрежение с по-големи абсолютни стойности и лампите работят с по-малка стръмност. Ако за усилватели са използвани обикновени високочестотни пентоди, за преместването на работната точка в долния участък от характеристиката е необходимо значително преднапрежение. Освен това за въпросния участък от характеристиката тези лампи внасят значителни изкривявания, особено при по-силни сигнали. Ето защо за целите на автоматичното регулиране на усилването в приемниците са разработени специални лампи с променлива стръмност, които се наричат още варимю. Долната част от характеристиката на тези лампи е твърде удължена (поради това тези лампи се наричат още лампи судължена характеристика) и стрьмността за тази част от характеристиката им е почти постоянна (фиг. VI-11).
За да се получи такава характеристика, управляващата решетка на споменатите лампи се прави с променлива стъпка. За целта от средата на решетката се изваждат няколко навивки и лампата се разглежда като съставена от две паралелно включени лампи с различна проницаемост на управляващите им решетки (фиг. VI-12).
Първата лампа, съответстваща на по-рядката част от управляващата решетка, има по-голяма проницаемост и следователно по-малък коефициент на усилване μ1 от коефициента на усилване μ2 на втората лампа. На фиг. VI-13 са показани статичните характеристики на тези лампи.
Тъй като напрежението на запиране е обратно пропорционално на коефициента на усилване на лампата, характеристиката на лампата Л1 (крива 2) е сместена по-наляво от характеристиката на лампата Л2 (крива 1). От фигурата се вижда, че лампата Л1 има по-малка стръмност и следователно анодният ток на тази лампа е по-малък. Това се обяснява с по-малката гъстота на решетката на тази лампа. Когато се подаде висок отрицателен потенциал на управляващата решетка на лампата Л2, тя се запушва и следователно работи само лампата Л1. При увеличаване на потенциала на споменатата решетка се включва и лампата Л2, като постепенно нейното влияние става определящо (анодният ток започва да се определя предимно от характеристиката на лампата Л2), вследствие на което общият аноден ток на лампата се усилва значително. Кривата 3 представлява резултантната характеристика на лампата с променлива стръмност, която се получава чрез сумиране на анодните токове от характеристиките 1 и 2. Лампите с променлива стръмност са изключително пентоди. Тези лампи се конструират така, че коефициентът на усилването им във функция от напрежението на управляващата решетка, нанесена в логаритмичен мащаб, се получава права линия (фиг. VI 14).
Лампите с променлива стръмност са употребявани не само в приемнициту, но и за конструиране на някои специални измервателни апаратури.
Ето още едно лампаджийско четиво, което може би ще задържи Вашето Фнимание :)
Литература:
Бoянoв, Йopдaн. Cпpaвoчниĸ пo eлeĸтpoнни лaмпи /. Coфия :, Texниĸa,, 1962., 568 c. :
Kpъcтeв, Teньo H., Toдopoв, Oгнeмиp Г.. Cлaбoтoĸoвa тexниĸa :. Учeбниĸ зa І и ІІ ĸypc нa пpoфecиoнaлнo-тexничecĸитe yчилищa пo eлeĸтpoтexниĸa, cпeциaлнocт Eлeĸтpoмoнтьopи и cлaбoтoĸoви инcтaлaции, ypeди и aпapaти /. 2. изд.. Coфия :, Texниĸa,, 1962., 324 c., 1 л. чepт
Топалов, Минко Ц. Електронни и йонни лампи : За студентите от Държавния полувисш институт на съобщенията / Минко Ц. Топалов, Юлиан Маринов, Иван Велчев. – София : Техника, 1963. – 326 с. : с черт. ; 25 см.
Вашият коментар