Държавен технологичен комбинат за монетарна апаратура
Държавен технологичен комбинат за монетарна апаратура
Държавен технологичен комбинат за монетарна апаратура (ДТКМА) е било държавно научно-производствено обединение, съществувало от 1976 до 1992 г. и разположено в гр. Айтос и произвеждало монетарна апаратура.
1976-1979 – Завод монетарна апаратура
1979-1990 – Държавен технологичен комбинат за монетарна апаратура
1990-1992 – Държавна фирма ,,Монетарна апаратура“
1993 – […] – Монетарна техника АД
ИСТОРИЯ
През 1972 г. ръководството на ДСО ИЗОТ взема решение да се разшири производстото на електроноизчислителна техника с такава, която да има повече приложение във финансовия сектор. В резултат през 1975 г. Айтос е завършен Завод за монетарна апаратура, който започва да произвежда твърде примитивни устройства. С течение на времето става ясно, че това производство е перспективно и дори има потенциал за износ, ако почива на високотехнологични идеи, и се взима решение Заводът да излезе от рамките на ДСО ИЗОТ и да се обособи отделно ДСО Монетарна техника към МПНС. Към завода са създадени два научноизследователски института. Тяхната цел е да бъдат свързващото звено между практиката и науката, като се работи на принципа ,,откриване на потребност – разработка – производство на изделието – нведряване – задоволяна не потребността“. Двете звена, за които стана дума, са Единният научноизследователски център за специализирано програмно обезпечение и Научиоизследователският и проектантски институт по технологизация и автоматизация на монетарския труд. Паралелно с това, до края на 1979 г. са създадени и някои други пециализирани звена:
– Заводът за магнитни ЗУ в Стара Загора
– Заводът за непрекъсваеми ТЗУ ,,Енергия“ в Ивайловград
– Заводът за комплексни системи за сигурност ,,Пирин“ в Благоевград
. Заводът за брави, каси и сейфове в Петрич
– Заводът за магнитни карти в Синдел
Огромните вложения дават разултат. През 1979 е осъществен е първият износ – 20 000 банкнотоброячни машини тип Б1 Фискус заминавт за ЧССР и СССР. По-късно географията се разширява состаналите страни от Източния блок с изключение на ГДР. Но комбинатът си дава сметка, че само с количествено натрупване на елементани машини не може да се надява на дългосрочно присъствие. Затова НИПРОИТАМ непрекъснато бълва все повече и повече нови разработки, повечето от кото влизат в редовно производство. Някои от тях са крайно интересни, закото представляват качествено нови и оригинални идеи. Като:
Специализирана превалутираща система с автоматизирано микрокомпютърно управление МОНЕТАРСУМА
Регистриращо устройство за входно-изходни операции РЕГИСТРАТОР Р-1
Банкнотоброячка универсална тип Б-2 ФИСКУС УНИВЕРСАЛ
Автоматизирана система за междуведомствена комуникация МОНЕТАРСИГНАЛ
Експериментален детектор на фалшиви банкноти МОНЕТАРСКАН (І нaграда на ХVІІІ международно изложение по автоматизация Лайпциг`86)
Светлинен валутен терминал ИНФОРМА 1
Комплексна терминална работна станция МОНЕТАРПОСТ
Автоматизирана система за управление на клиентския поток МОНЕТАРКОНТРОЛ
Специализирана микрокомпютърна система за извеждане на графична информация ГРАФПЛАН
Комплексна сигнално-охранителна система МОНЕТАРГАРД
Специализирана система за бързи оперативни справки МОНЕТАРКОРЕКТ
Износната продукция непрекъснато се увеличава. Продукцията е доста добре приета в т. н. развиващи се страни, където изделията са търсени поради ниската си цена. От 1981 г. се бележи непрекъснат ръст на изнесените апарати (над 90 % от общия обем на производството), на осъществената печалба, а конкретно за някои видове техника ДТКМА е № 1 в Европа по произведени бройки, при това далеч не само при разработените у нас изделия. Абсолютен връх в историята е периодът 1984-1987 г., когато продукцията на айтоския комбинат е позната в 33 страни на света, за които заминават годишно над 120 000 апарата. Номенклатурата обхваща над 30 вида различни устройства, подустройства и работни системи, които позволяват свързване с няколко компютъра, дефиниране на различни степени на аналитичност, автоматизиран механизъм за бързи оперативни справки, оценка на постигнати резултати, задаване на приоритети, споделяне на ннформация с различни равнища на достъп, връзка с други подсистеми и какво ли още не.
–-
Честит Първи април, скъпи приятели на старата техника! :)
Вашият коментар