Дискови електронни лампи
Малко за дисковите електронни лампи в Сандъците – Sandacite!
Както писахме в предишната статия, с увеличаване на честотата изискванията, на които трябва да отговаря използваната в конструкцията радиолампа, стават по-строги. Затова за работа на дециметровия обхват са създадени специални лампи, наречени дискови или фарови – поради това, че по външния си вид приличат на фарова кула (фиг. XI-11).
Катодът на тези лампи е за индиректно отопление. Самият катод, излъчващ електрони, има формата на диск, от който излизат два извода — извод за постояннотоковата съставяща, който завършва на отделно краче на цокъла на лампата, и извод за променливотоковата високочестотна съставяща — широк метален цилиндър, свързан капацитивно е катода (диска) вътре в лампата чрез слюдени шайби.
Решетката има също дискова форма; тя е поставена на разстояние 0,1-0,14 мм от катода, за да се намали времепробегът на електроните от катода до решетката. Изводът на решетката е плосък метален пръстен, заварен за стъкления цилиндър на решетката, който има по-малък диаметър от цилиндричния извод на катода. Металният пръстен е съединен за стъкления цилиндър на анода, диаметърът на който е по-малък от диаметъра на решетката. Дисковият извод практически има индуктивност и активно съпротивление, равни на нула, тъй като той може да се разгледа като безброй много прави проводници, разположени радиално и свързани паралелно.
Анодът има също формата на диск, представляващ дъното на плътен метален цилиндър. Последният служи за извод и е запоен за стъкления цилиндър на анода. Разстоянието между решетката и анода е около 0,3 мм.
Такова дисково устройство на електродите и цилиндричното разположение на отводите им с различни диаметри дава възможност, от друга страна, електродите на лампата да се свържат непосредствено с коаксиални резонансни линии или обемни резонатори, в който случай лампата е част от външните трептящи кръгове.
Например, електрическите данни за съветската дискова лампа 2С4С на заводите ,,Светлана“ (на първата илюстрация) са следните: Cap = 1,3 мкмкф, Сpk = 2,1 мкмкф, Cak = 0,05 мкмкф, Еа = 250 V, S = 6 mA/V и Ра — 3,3 W.
Дисковите електронни лампи дават възможност да се получат трептения в обхвата 8-30 см. Те имат малка мощност, поради което се използват за усилватели и осцилатори в приемните устройства. Използвани са и при ламповата техника за свръхвисоки честоти.
А тези мъници?… :)
Вашият коментар