ВИКИ – българска програма за компютърна реклама
Знаете ли какво представлява софтуерът ВИКИ? Вижте в Сандъците – Sandacite.
Продължаваме разходката из историята на българските компютърни програми.
През 1988 г. в БСНИПИ „Интерпрограма“ е разработена актуална и оригинална компютърна програма, позволяващ на потребителите сами да създават своевременна, достъпна и нагледна реклама. Системата ВИКИ е предназначена за създаване, редактиране и показване на т.н. ,,компютърни филми“ за различни цели. В днешно време бихме я определили като софтуер за компютърна реклама и демонстрация на програмни продукти, технически средства, представяне на дейността на организации и предприятия, онагледяване на учебния процес и много други. В системата са включени средства за компютърна анимация и специални ефекти за извеждане на графични изображения на екрана, които могат да бъдат използвани с успех от художници аниматори, дизайнери, специалисти от телевизията, кинематографията и видеото.
Системата изисква микрокомпютри от типа на Правец-16, SPS IntelleXT, IBM-PC/XT (SPS = СО Програмни продукти и системи). За нормална работа е необходим цветен графичен адаптер (CGA). В сравнение с подобни програмни продукти, разработени дотогава у нас и в чужбина, системата ВИКИ има редица предимства:
- удобни средства за създаване и редактиране на компютърни филми;
- голям брой специални ефекти за показване на графични екрани;
- средства за анимация;
- възможност за включване на звукови ефекти и мелодии в компютърния филм;
- специална програма за създаване на шрифтове, които могат да бъдат използвани за допълване иа графични екрани с художествено оформени текстове.
Системата включва следните компоненти:
- Програма за запазване на графични екрани от други продукти и въвеждане на текстове (SNAP).
- Редактор на компютърни филми (EDIT).
- Програма за показване на компютърни филми (SHOW).
- Редактор на шрифтове (FONT).
Процесът на създаване на компютърен филм със системата ВИКИ е приятна творческа работа, която позволява на потребителя да изяви способностите си на сценарист, режисьор и специалист по реклама. Първият етап на този процес се състои в подготовка на отделни картини. Чрез програмата SNAP, включена в системата, те могат да бъдат заимствани от различни програмни продукти нли да се използва наборът от готови карти ви. предлагани от разработчиците.
Ако имате желание и способност да рисувате и разполагате с подходящ за тази цел продукт (например ЦВЕТОГРАФ, разпространяван също от БСНИПИ „Интерпрограма“), сигурно ще ви достави по-голямо удоволствие да нарисувате картините сами. Готовите картини се запазват във файлове чрез споменатата програма SNAP.
Тъй като голяма част от картините в компютърния филм съдържат текстова информация, програмата SNAP предоставя средства за изписване на художествено оформени текстове, използвайки набора от шрифтове, който се предлага заедно със системата. Ако те не удовлетворяват вашите изисквания или са недостатъчни, можете да създадете собствени чрез редактора ин шрифтове FONT.
За създаване на по-реална анимация могат да се използват картини, съдържащи няколко кадъра, например отделни положения на движещ се обект.
Вторият етап на създаването на филма се състои в „монтаж“ на готовите вече картини, който се извършва със специализирания редактор EDIT. Използвайки простия команден език на ВИКИ, можете да зареждате картини в паметта, да ги извеждате на екрана с различни ефекти, да задавате маршрут на движение на едни или повече обекти и др.
При работа с редактора имате възможност да избирате подходящи стойности на параметрите, експериментирайки с тях, да изпробвате някои команди, преди да ги запишете във файла, да видите целия филм или част от него.
Въведените от команди, определящи действията във филма, се записват във файл, с което вашият филм е завършен. За „прожектиране“ на готовия филм се използва програма SHOW.
Системата ВИКИ е лесна и достъпна за ефективно използване от крайните потребители и не изисква специални познания в компютърната област.
Цената на програмата в е била 595 тогавашни лв.
А това знаете ли го? :)
Вашият коментар