Видове ключове за осветление
Видове ключове за осветление
Подобно на тази публикация, в която Ви запознахме с първото широко произвеждано поколение български щепсели и контакти за открити и скрити инсталации, сега ще разгледаме същата гама, но по отношение ключовете за осветление. Или както обичаме да им казваме – ключове за лампа. Те са произвеждани най-напред в Слаботоковия завод Климент Ворошилов в София, а след това – в Елпром Кубрат, завод Найден Киров Русе и някои други.
Приятно четене! :)
Да започнем с малко лекция. Както знаем, инсталационните ключове служат за включване и изключване на осветителите. Обикновено те се състоят от тяло с контактна част, механизъм за моментно включване или изключване и капак. Контактната част има за задача да провежда електрическия ток. Механизмът за моментно включване или изключване служи да осигури включването или прекъсването на токовата верига с достатъчна бързина, за да не се допусне искрообразуване и обгаряне на контактите. Капакът е предназначен да изолира и оформи ключа. По конструкция се подразделят на ключове с врътка (въртящи) и тип „цека“. При ток с по-малка сила (до 6 А) контактната част на ключове с врътка се състои от подвижен диск с контактни сектори и от неподвижни контактни пружини, към които са прикачени проводниците. За ток с по-голяма сила (10, 15 и 25 А) подвижният диск е снабден с двойни контакти. Механизмът за моментно включване или изключване не позволява на подвижния диск да застане в междинно положение, при което контактните части биха имали непълно допиране. Конструктивно механизмът е най-различно оформен. При ключовете с врътка механизмът за бързо включване и изключване се състои от делителен диск 1 и притегателни пластинки 2 (фиг. 1—67).
Делителният диск има по периферията канали, в които попадат краищата на притегателните пластинки. Дискът е свързан с оста на ключа, към която е прикрепена врътка със спирална пружина. Когато врътката се завърти с оста, делителният диск не следва превъртането на оста, защото е възпрепятствуван от притискащите се в периферните му канали притегателни пластинки. Единият край на спиралната пружинна е прикрепен към оста, а другият край —към диска, с който се натяга. Когато натягането е стигнало до такава степен, че триенето между диска и притегателните пластинки се преодолее, дискът рязко се завърта на следващото положение.
В някои конструктивни изпълнения контактната част и механизмът за моментно включване и изключване се сливат в едно. В този случай контактните пружини играят ролята и на притегателни пластинки, а дискът с контактните сегменти се оформя като делителен диск.
При ключовете за осветление тип ЦК неподвижните и подвижните контакти, както и механизмът за бързо включване и изключване, имат друго устройство (фиг. 1—68). Върху тялото на тези ключове са монтирани неподвижно V-образни вибриращи месингови контакти. Лостчето за включване е монтирано шарнирно и ексцентрично към оста на ключа. В долния край на оста има спирална притегателна пружина. При преместване на лостчето от едната страна на другата спиралната пружинка се натяга и когато лостчето стигне до изправено положение, тя бързо изтласква оста с подвижните контакти в другата страна.
Освен тези конструктивни изпълнения има и много други такива. Всичките се свеждат до тяло с подвижни и неподвижни контакти и механизъм за бързо включване и изключване.
Видове ключове за осветление
В зависимост от вида на електрическите разклонения, за които се употребяват, ключовете за осветление се подразделят на обикновени, групови, серийни, девиаторни и кръстати.
- Обикновени ключове за осветление. Те са двуполюсни с две положения на подвижните контакти — включено и изключено. Конструктивно се изпълняват с врътка или тип „цека“. Подразделят се за скрита или открита електрическа инсталация в сухи помещения. На фиг. 1—69 е представен обикновен ключ с врътка, а на фиг. 1—70 — обикновен ключ ЦК за скрити инсталации. Тези ключове се монтират в конзолните кутии на инсталациите и служат за включване и изключване на една или повече лампи едновременно. Произвеждат се с кръгъл или правоъгълен бакелитов капак и порцеланова или бакелитова основа за 6 А, 250 V. Прикрепването им в конзолите се извършва чрез две вилки с болтчета, както при контактите.
Ето ги и наживо от колекцията на Sandacite – Сандъците:
Обикновените ключове за осветление, предзназначени за открити електрически инсталации са също двуполюсни и с положения „включено“ и „изключено“. На горната фигура е представен обикновен ключ с врътка, а на долната —тип ЦК за открити инсталации. Произвеждани са с кръгъл бакелитов капак и порцеланово или бакелитово тяло за 6 а и 250 в. Монтирането се извършва с винтове за дърво в предварително загипсирано дървено колче. Капакът на тези ключове за осветление в долния край има изтънена стена във форма на окръжност. Това място от стената се отчупва при монтажа за поставяне на инсталационната тръба.
- Групови ключове за осветление. Те са трифазни за две групи лампи със следните положения: 1) включена само първата група лампи; 2) включена само втората група лампи и 3) изключено положение. Произвеждат се с врътка за скрити и открити инсталации в сухи помещения, за ток бай напрежение 250 V. Външната форма на тези ключове е същата като на обикновените ключове за скрити и открити инсталации. Поради това, че и двете групи лампи не могат да светят едновременно, употребяват се за икономия на енергия в обществени места, предимно в хотели, където е необходимо две мощности осветление. Наричали са ги хотелиерски.
- Серийни ключове за осветление. Те са тип ЦК и с врътка. С тип ЦК могат да се изпълнят следните положения: 1) изключено, 2) включена само една серия от лампите и 3) включени и двете серийни лампи. Освен това всяка серия от лампи може самостоятелно да се включва и изключва по желание на потребителя. Произвеждат се за скрити и открити инсталации за сухи помещения.
Серийните ключове с врътка имат също три положения с тази разлика, че след положение на включена първата серия лампи следва положение на включени и двете серии. Отделните серии лампи не са независими, както при тип ЦК. И двата вида серийни ключове се употребяват в жилищни и обществени сгради за полилеи или за две мощности осветление.
Едната серия лампи може да бъде цветно осветление, а другата обикновено. Както груповите, и тези ключове имат три затегача за прикачване на проводници.
- Девиаторни ключове за осветление. Имат две положения на подвижните контакти, но устройството им е така пригодено, че когато са в положение „изключено“, те превключват токовата верига на един или група ключове. Употребяват се в токови вериги предимно за стълбища с една или повече електрически крушки, които могат да се запалят или угасят от няколко места. Произвеждани са за скрити или открити инсталации с врътка или тип ЦК и имат три затегача за прикрепване на проводници. По външна форма не се различават от обикновените ключове за скрити и открити инсталации.
- Кръстосани (кръстати) ключове. Употребяват се като междинни за осветление на стълбищата при многоетажни сгради, при които е необходимо електрическите лампи по стълбището да се запалват или угасват от всеки етаж. Те имат четири затегача за прикрепване на проводници и четири положения на подвижните контакни пластинки. При всяко положение тези ключове превключват четирите проводника — два по два последователно. Произвеждат се само с врътка за скрити и открити инсталации. Външната им форма е същата като на обикновените ключове за осветление.
- Противовлажни ключове (фиг. 1—74). Подвижните и неподвижни контакти са поставени в бакелитова или порцеланова кутия с уплътнен капак. В долната част кутията има две уши за монтиране върху стена и един отвор с резба и гайка за монтиране към стома- нено-панцерови инсталационни тръби или към самостоятелни проводници (антигрон и др.). Капакът се прикрепва към кутията с две болтчета. Всички съединения са уплътнени с каучукова смес. Употребвят се за противовлажни инсталации в бани, кожарската промишленост и др.
Вътрешното им устройство не се различава от това на останалите видове ключове за осветление. Те също биват обикновени, серийни, девиаторни и кръстати.
- Бутонни ключове. Вместо врътка или лостче (палец) тези ключове имат бутонче за включване и изключване на веригата. Различават се два вида бутонни ключове: висящи и за вграждане. И двата вида нямат механизъм за бързо включване и изключване. Висящите ключове се употребяват предимно за нощни лампи, а тези за вграждане — за настолни лампи и др.
Едни от най-усъвършенстваните инсталационни ключове от това поколение, които всъщност са превключватели за по-голяма сила на ток, са пакетните ключове (фиг. 1—75). Конструкцията на тези ключове е съвсем различна от досега разгледаните. Състоят се от отделни пакети, откъдето носят и наименованието си. Всеки пакет образува един полюс или верига на превключване. Пакетите на различните полюси се различават един от друг само по положението си към неподвижните контакти. Отделните пакети са свързани с притегателни капачки в общ пакет. Същественото при тези ключове е, че при малка повърхност превключват и изключват голям брой вериги със сравнително голяма сила на ток — до 35 а, при напрежение до 250 в.
Употребяват се като командни превключватели на съоръжения и др.
Литература:
Вашият коментар