Български усилвател АА250 + схема
Разгледайте и научете всичко за усилвателя АА250 в Сандъците – Sandacite!
Напоследък забелязахме, че има глад за информация за този усилвател, а и поначало апарати като него предизвикват траен интерес. В същото време, схемата му никъде не се намира. Затова ние решихме да отговорим на това и да публикуваме кратки технически данни и схемата на АА250.
АА250 представлява двуканален стереофоничен усилвател 2 х 50 вата, произведен около 1990 г. в обединението ИНКОМС – ИРЕТ, и по-точно в неговата секция Нискочестотни усилватели. Отговорен конструктор е прочутият н.с. инж. Борис Орозов, а в разработката участва и ръководителят на секцията ст. н.с. инж. Йордан Странджалиев.
Характерно за този апарат е, че след приключването на дейността на секцията в ИРЕТ АА250 се произвежда във фирма РИА ТЕСТ ООД. Тази организация е закупила останалите 200-300 бройки и след това те са били продавани от нея. След закупуването оригиналните крайни транзистори на усилвателя (с цел по-голяма надеждност) са сменени с други – от типа BD7…
Усилвателят е произвеждан с наличното технологично оборудване, като са използвани много от детайлите на произвежданите в тогавашния момент усилватели и радиоприемници от типа Респром РС***. Общо са произведени около 2000 екземпляра от изделието.
АА250 притежава пет входа, както следва:
- PHONO за динамична доза с корекция RIAA;
- ТУНЕР;
- CD;
- TAPE;
- AUX
Регулаторите му са следните:
- регулатор за силата на звука;
- регулатор ниски;
- регулатор високи;
- регулатор БАЛАНС
Също така, АА250 притежава превключватели:
- за захранването;
- за МONO/STEREO;
- за on/off LOUDNESS;
- за on/off SUBSONIC;
- за монитор и
- за отделните входове
Има и светодиодни индикатори – за вкл/изкл и за защитата (overload).
Изходите на усилвателя са следните:
- изход за две тонколони;
- изход за запис на магнетофон TAPE 2;
- изход за слушалки ТЛ
В приложената по-долу схема ясно са обособени входните стъпала, активните тонкоректори, крайното стъпало и защита:
Независимо от факта, че ние притежаваме този усилвател в нашата колекция, едва ли скоро щяхме да стигнем до него и да го публикуваме. Затова, заслуга статията да се появи на бял свят има най-вече инж. Васил Бояджиев, който ни предостави схемата и оригиналната заводска снимка на усилвателя (черно-бялата), която виждате под заглавието. Има и 2 снимки от колегата shtur-man.
Вижте колко сме се постарали днес, защо да не ни последвате и във Facebook? :) Така ще виждате веднага най-новите ни теми ==> https://www.facebook.com/sandacite/?timeline_context_item_type=intro_card_work&timeline_context_item_source=100002339602136
А ето и информация и схема за друг малко известен български усилвател – пловдивския VIC 1250 P:
Вашият коментар