Български светофар от 1963 г.
Оказа се, че имало и български светофар! Я да го разкостим в Сандъците – Sandacite…
Тези дни ни попадна един забележителен каталог на завод Светлина Стара Загора, отпечатан през 1963 г. и представящ пълната производствена гама на завода за тази и идущата 1964 г. Каталогът е здраво и масивно издание, с твърди корици, издание на ДСП Реклама София и е образцово отпечатан в печатницата на БАН. Разглеждайки го, открихме доста интересни неща, някои от които познахме, но за други не бяхме и чували. Разбира се, ще Ви запознаем поред с всичко важно.
В днешната статия бихме искали да Ви обърнем внимание на цял-целеничкия български светофар, който изникна от белите гланцирани страници. Да го разгледаме по-отблизо.
Светофарът, разбира се, е предназначен за регулиране на движението по големите пътни кръстовища. Състои се от четири корпуса, като във всеки са поместени по три рефлектора и два светлинни надписа „СПРИ!“, и „ПРЕМИНИ!“. Рефлекторите са снабдени с електрически крушки с цокъл Е 27 (най-използваният), а светлинните надписи — с електрически крушки Е 14 (по-рядко използван, по-малки).
Ето чертеж на старозагорското изделие:
Рефлекторите са затворени с гривни, към които са монтирани сенници и цветни стъкла. Четирите корпуса са свързани помежду си посредством гривни и болтове така, че челните им плоскости да бъдат навън и под 90º една спрямо друга. Към горната гривна е прикрепено устройство, което позволява светофарът да се окачва аксиално (осово) над уличното платно.
Командите за включване на светлините и времетраенето се подават от автоматично устройство, което, монтирано на табло, се монтира към някоя близкостояща сграда.
Височината на устройството е 1,225 м, ширината 590 см. Захранващото напрежение е 220 волта.
Защитните покрития са съобразени с условията, при които се експлоатира светофарът, и са изпълнени по тогава действащия БДС.
Честно казано, не знаехме, че България е произвеждала и светофари! Едва ли ни е първият, но пък… какви ли неоткрити още български техники ни очакват?
Вашият коментар