Български електронни изчислителни устройства
Български електронни изчислителни устройства
През 70-те години изчислителната техника в България получава по-нататъшно значително развитие, като се постигат не само количествени резултати, но и се осъществяват някои качествени изменения. Този период се характеризира с по-нататъшнс утвърждаване на специализациите, които нашата страна има по отделни технически средства, както и допълнително разширяване на производствената номенклатура с нови технически средства. Същевременно започва да се реализира задачата за преминаване от производството на отделни технически средства към производство на системи.
Важни моменти са разработването и внедряването в страните, членки на СИВ, на втора генерация ЕС ЕИМ и създаването на Единна система от минимашини (СМ ЕИМ), която по подобие на ЕС ЕИМ се подчинява на единни технически изисквания и осигурява техническа и програмна съвместимост. Укрепва още повече развойният и производственият потенциал в ДСО ИЗОТ, задълбочават се връзките със съветските институти и заводи. От висшите учебни заведения в страната започват да излизат и първите инженери с цялостна подготовка по изчислителна техника.
Кои са главните направления и кои са основните постижения на изчислителната техника у нас през този период?
На първо място трябва да се подчертае утвърждаването на нашата страна между страните, членки на СИВ. като основен производител на външни запомнящи устройства с магнитни носители.
В областта на запомнящите устройства с магнитни дискове развитието се осъществява в три главни направления: устройства с повишен капацитет на паметта за ЕС ЕИМ. минидискови запомнящи устройства с повишен капацитет за СМ ЕИМ и запомнящи устройства с гъвкав магнитен диск.
През 1979 — 1980 г. завършва разработката и са внедрени в ДЗУ Стара Загора, запомняши устройства с магнитни дискове гип ЕС 5067.02 с капацитет 2×100 Мбайта и тип ЕС 5067 с капацитет 200 Мбайта.
Устройството ЕС 5067.02 има два шпиндела в обш корпус, като на всеки шпиндел може да се работи с магнитен дисков пакет с капацитет 100 Мбайта. Линейната плътност на запис е 159 бита/mm, а скоростта на обмен е 806 Кбайта, s.
Записът и четенето се извършват върху 19 работни повърхности на дисковия пакет.
Устройството ЕС 5067 е едношпинделно и работи е магнитен дисков пакет с капацитет 200 Мбайта. Скоростта на обмен ма информацията и линейната плътност са същите както в устройството ЕС 5067.02, но броят на цилиндрите в един пакет е два пъти по-голям.
Заедно с дисковите устройства са разработени и внедрени в ЗМД — Пазарджик, и магнитни дискови пакети за тях ши ЕС 5266 е капацитет 100 Мбайта и ЕС 5267 с капацитет 200 Мбайта. Тези макети са на алуминиева основа и са с феролаково покритие. Притежават по 11> работни повърхнини и една повърхнина за управление на системата за позициониране.
В съшия период са разработени и внедрени в ЗИТ —София, устройство за управление на дискови запомнящи устройства ЕС 5567 и управляващ модул ЕС 5667. Тези изделия осигуряват включването на дисковите запомнящи устройства ЕС 5067 и ЕС 5067.02 към ЕС ЕИМ Към едно устройство за управление могат да се включат до 4 управляващи модула, а към всеки от тях—.дискови устройства с общ брой на шпинделите до 32. По такъв начин една дискова система в максимална конфигурация може да има външна памет с произволен достъп до 6400 Мбайта. Ако се вземе предвид, че при първите изчислителни машини от ЕС ЕИМ, усвоени у нас, максималната външна памет на магнитни дискове е 43,5 Мбайта, се вижда, че за по-малко от 10 години са усвоени такива технически средства, които позволяват да се достигне над 100 пъти увеличаване на този особено важен показател на изчислителните машини.
За миниизчислителните машини от СМ ЕИМ са създадени два вида минидискови устройства — СМ 5400 с капацитет 6 Мбайта и СМ 5410 С с капацитет 12 Мбайта.
Първото устройство е модификация на произвежданото по-рано устройство ИЗОТ 1370.
Минидисковата памет СМ 5410 С има един несменяем диск с капацитет 6 Мбайта и една сменяема дискова касета също с капацитет 6 Мбайта.
Скоростта на обмен е 1,44 Мбайта/s. Линейната плътност на запис е 78 бита/mm. За включване на минидисковите устройства към СМ ЕИМ са разработени и съответни контролери, които се произвеждат в завод Електроника София. Производството на сменяеми дискови касети с капацитет 6 Мбайта е усвоено в ЗМД — Пазарджик.
Важно направление, което се развива през този период, е разработването и внедряването в ЗЗУ — Ст. Загора, на дискови запомнящи устройства с гъвкав магнитен диск. Тези устройства са предназначени за комплектуване преди всичко на микропроцесорни системи. Усвоени са устройствата тил ЕС 5074 и ЕС 5088 с капацитет съответно 400
Кбайта и 160 Кбайта. Производството на самите гъвкави дискове е усвоено в ЗМД — Пазарджик.
Разработването и внедряването в редовно производство на изброената номенклатура от дискови запомнящи устройства и дискови подсистеми е значително постижение в развитието на българската изчислителна техника. Това позволява през VIII петилетка задачите за разработка и внедряване на дискови устройства да се решават на принципно нови технологии и със свръхголям капацитет.
В периода 1976—1980г. по-нататъшно развитие получават и запомнящите устройства с магнитна лента.
На базата на конструкцията на ЕС 5012 са създадени няколко модификации— ЕС 5012.01 със скорост на движение на лентата 2 m/s и скорост на обмен 64 Кбайта/s и ЕС 5012.03 със скорост на движение на лентата 3 m/s и скорост на обмен 96 Кбайта/s. Тези устройства работят с плътност на запис 32 бита/mm. В същата конструкция е разработено и усвоено устройството ЕС 5612, което работи с плътност на запис 64 бита/mm и при скорост на движение на лентата 3 m/s има скорост на обмен 192 Кбайта/s.
Разработена е и нова конструкция на лентово запомнящо устройство, която е предназначена за втората генерация на ЕС ЕИМ и притежава редица предимства —автоматично зареждане на лентата, възможност за постигане на скорост на движение до 5 m/s, време на пренавиване 45 s, движение на лентата на въздушни възглавници и др. В тази конструкция е разработено и внедрено устройството ЕС 5003.03 със скорост на движение на лентата 3 m/s, с плътност на запис 64 бита/mm и скорост на обмен 192 Кбайта/s.
В областта на минилентовите запомнящи устройства през периода 1978—1979 г. са разработени и внедрени нови устройства на базата на усвените по-рано конструкции. С конструкцията на ИЗОТ 5003 са усвоени модификациите ИЗОТ 5004 и СМ5300, а с конструкцията на ИЗОТ 5005—СМ 5302 и ИЗОТ 5006 със скорост на движение на лентата 1,14 m/s и скорост на обмен 36 Кбайта/s.
Създаденият научно-технически опит през нач. и ср. на 70-те а в областта на запомнящите устройства на магнитна лента е предпоставка успешно да се решават задачите за усвояване на устройства с групово кодиране на записа и скорост на обмен 700—800 Кбайта/s.
През периода 1978—1980 г. устройствата и системите за подготовка на данни върху магнитни носители се утвърждават като клон на нашата изчислителна техника със самостоятелна технико-иконо- мическа значимост. Еднопултовите устройства се развиват за подготовка на данни както върху магнитна лента, така и върху гъвкав магнитен диск.
Устройството ЕС 9004 представлява значителна крачка напред във функционално, организационно и конструктивно отношение спрямо изделията ЕС 9002. Устройството ЕС 9004 индицира въвежданите данни върху електроннолъчева тръба и има възможност не само да ги записва върху магнитна лента, но и да ги извежда чрез печат или на перфолента. Освен това от клавиатурата в него могат да се въвеждат данни чрез перфолентен или перфокартен вход. Съществува възможност за обединяване на магнитни ленти за обмен на данни между еднотипни устройства по свързващи линии.
За подготовка на данни върху гъвкав магнитен диск са усвоени изделията ЕС 9112.01 — за въвеждане на данни, и ЕС 9113 — за презапис на информацията от гъвкав магнитен диск на магнитна лента. Устройствата са реализирани с микропроцесорна елементна база.
В областта на многопудтовите системи за подготовка на данни се усвоява система с минимашина от СМ ЕИМ, като се създават възможности и за директен обмен на информация с изчислителни машини от ЕС ЕИМ.
В края на VII петилетка в ЗИТ — София, завършва внедряването на електронната изчислителна машина ЕС 1035Б, която е представител на втората генерация на ЕС ЕИМ. Тя е изградена на основата на централния процесор ЕС 2635, който е усвоен сьшо в ЗИТ София, по съветска документация. Изчислителната машина ЕС 1035Б е от среден клас на производителност, но същевременно е три пъти по-производителна от ЕС 1022Б и 14 пъти по-производителна от ЕС 1020Б. Тези цифри показват качествените изменения в характеристиките на изчислителните системи от втората генерация на ЕС ЕИМ в сравнение с първата генерация. Системата работи под управлението както на дискова операционна система, така и на пълна операционна система в условия на виртуална памет. Денгралният процесор е изпълнен с бързи биполярни ECL интегрални схеми. Оперативната памет е монолитна с максимален капацитет I Мбайт и е изпълнена с МОС интегрални схеми с капацитет 4 Кбита, които са усвоени в нашата страна по съветска документация. Сътрудничеството с Минския институт за изчислителна техника продължава в разработката и усвояването в производство на следващите генерации изчислителни системи от ЕС ЕИМ.
През последните години с цел да се увеличи производителността на изчислителните системи за определени класове от задачи в световен мащаб масово започват да се разработват и произвеждат специализирани процесори. В края на 1980 г. у нас се внедрява специализиран процесор за матрични изчисления ЕС 2335. Той функционира като периферен процесор на централния процесор ЕС 2635 и осъществява паралелно и независимо от него високоскоростна обработка на данни, представени във векторен или матричен вид. Логическото включване на ЕС 2335 в системата ЕС 1035Б се реализира със средства на системата вход/изход.
Приложението на системата ЕС 1035Б с включен в нейната конфигурация специализиран процесор за матрични изчисления обхваща задачи от геологията, сеизмологията, метеорологията, линейното програмиране, математическия анализ и др. При тях производителността на системата се увеличава от 10 до 100 пъти в сравнение със стандартния програмен метод за решаване на задачи от такъв клас. Специализираните процесори ще се развиват и през следващите години като направление със самостоятелна технико-икономическа значимост.
При техническите средства и системите за телеобработка ЕСТЕЛ развитието се осъществява, като се спазват следните системни изисквания:
- придържане към концепцията за мрежова телеобработка на ЕС ЕИМ;
- отвореност на системата и възприемане на концепцията за разпределена обработка, като се използуват широко терминали и терминални станции с повишена интелектуалност;
- възможност на системата да се разширява в бъдеще до мно- гомашинна система за еднородни мрежи от ЕИМ.
От 1980 г. е усвоена системата ЕСТЕЛ 4, която отговаря на изброените по-горе изисквания. Тя включва телекомуникационен процесор ЕС 8371, широк набор от линейна апаратура и различни видове терминали. От програмна гледна точка системата се поддържа от виртуална операционна система, която използува виртуално-индексен метод на достъп към дисковите запомнящи устройства и телекомуникационен метод на достъп. Телекомуникационният процесор работи под контрола на мрежова управляваща програма, която управлява линиите за връзка и осъществява обмена с терминалите и терминалните станции, свързани с него.
Телекомуникационният процесор ЕС 8371 управлява до 352 синхронни и асинхронни линии, има собствена монолитна оперативна памет с капацитет 256 Кбайта и поддържа усъвършенствувани протоколи за управление на линиите.
За работа в системата ЕСТЕЛ 4 са разработени и внедрени и редица нови терминали. Терминалът ИЗОТ 8531-Е1 е първият типо- представител ма модулната фамилия 8531. Скоростта на работа при него е 200—1200 бита/s, а скоростта на вграденото печатащо устройство — 15 знака/s. Видеотерминалъг ИЗОТ 7925 включва в състава си и печатащо устройство за отпечатване на информацията от екрана. Максималният брой знаци на екрана е 1920, а скоростта на обмен на информация в състава на ЕСТЕЛ 4 е до 4800 бита/s.
С усвояването на системата ЕСТЕЛ 4 се утвърждава още повече перспективността на направлението средства и системи за телеобработка и се предоставят пълни условия за изграждане на съвременни системи за колективно лолзуване.
Нашата страна активно участвува в изграждането на Единната система от минимашини. Освен разработката и производството на мини лентови и минидискови запомнящи устройства у нас са разработка от 1980 г. внедрени в производство два модела от СМ ЕИМ СМ 3 и СМ-4. Те съответствуват на всички технически и програмни изисквания на СМ ЕИМ и понастоящем представляват важна техническа база за изграждане на системи за управление на базата на миникомпютри. По-масово се произвежда миникомпютърът СМ-4, който има следните основни технически параметри: дължина на думата 16 бита, капацитет на паметта до 124 Кдуми, възможност за работа с плаваща и с фиксирана запетая, динамично разпределение на паметта. Системата е внедрена в завод Електроника София.
На базата на натрупания опит в областта на телеобработката с изчислителни машини от ЕС ЕИМ у нас успешно е разработена и система за телеобработка за СМ ЕИМ. Системата, наречена СМИ ТЕЛ-1, включва мултиплексор СМ 8503 за управление на 16 линии, видеотерминал СМ 1604 и минитерминал СМ 1605. Системата работи с минимашината СМ-4; чрез синхронния адаптер СМ 8504 тя може да се свързва към ЕСТЕЛ 4, а чрез нея и към ЕС ЕИМ.
Важно направление със стратегическо значение за електронизацията на народното стопанство е разработката и внедряването на микропроцесорни изделия и системи.
Като базов микропроцесорен набор се използува произвежданата у нас серия СМ 600, основаваща се на 8-битов MOS микропроцесор.
В ЦИИТ е разработена и внедрена в производство в ЗОТ — Силистра, система за проектиране на микропроцесорни системи ИЗОТ 0220. Усвоени са базови микропроцесорни модули: ИЗОТ 2600Е — модул „микропроцесор“; ИЗОТ 3260Е и ИЗОТ 3261Е—модули „статична и динамична оп еративна памет“; ИЗОТ 2001Е—модул „постоянна програмируема памет“; ИЗОТ 7505Е —модул „контролер на запомнящо устройство с гъвкав магнитен диск“; ИЗОТ 7501Е — модул „управление на клавиатура“ и др. Тези модули във вид на завършени печатни плаки се ползуват от разработчиците на микропроцесорни системи като стандартни възли.
Внедрени в производството са няколко базови конструкции за изграждане на микропроцесорни системи—блок „буквено-цифрово печатащо устройство“, блок „буквено-цифров дисплей“, блок „памет на гъвкави магнитни дискове“ и др. Този подход създава предпоставки за получаване на максимален мултипликационен ефект, тъй като с ограничен брой микропроцесорни модули могат да се изграждат най-разнообразни микропроцесорни системи.
През периода 1979—1980 г. в Завод за организационна техника – Силистра са внедрени и микропроцесорните системи фактурно-счетоводен автомат ИЗОТ 0250 и текстообработваща машина ИЗОТ 1002С.
ИЗОТ 0250 е бюрокомпютър за събиране, първична обработка на икономическа информация и издаване на документи. Използува специален входен език, който позволява лесно и бързо съставяне и въвеждане на потребителските програми.
ИЗОТ 1002С дава възможност за създаване на текстови документи на кирилица и латиница, за изтриване и вмъкване на букви, думи или текстови пасажи, за изместване на част от текста, за създаване на документи със стандартен текстов пасаж, за отпечатване на готови документи и др. Конструктивно машината е оформена от базови микропроцесорни блокове, буквено-цифрова клавиатура, дисплей с електроннолъчева тръба, запомнящи устройства с гъвкави магнитни дискове и буквено-цифрово печатащо устройство.
С разработката и внедряването на микропроцесорни изделия и системи се поставя добро начало, което ше прерасне в едно от най- важните направления на изчислителната техника у нас.
Поставената пред нашата изчислителна техника задача за постепенно преминаване от производство на отделни технически средства към производство на завършени системи намира своето проявление в създаденото през периода 1978—1980 г. направление проблемно ориентирани комплекси (ПОК). На основата на изчислителни системи от ЕС ЕИМ, СМ ЕИМ и на микропроцесорна основа се разработват и внедряват ПОК в най-различни области.
ПОК Геолог“ е предназначен за обработване на сеизмична информация и се изгражда от изчислителната машина ЕС 1035Б и специализирания процесор за матрични изчисления ЕС 2335.
Със същата изчислителна машина ЕС 1035 Б, но в конфигурация с ЕСТЕЛ 4 се изгражда ПОК „База“ за управление на големи складови комплекси.
ПОК „Иифорег“ се изгражда на основата на мини-ЕИМ СМ-4 и е предназначен за справочно-информационна и регистрираща дейност. Той предоставя апаратни и програмни възможности за изграждане на мощна многопотребителска система за база от данни, работеща в режим на времеделение и мултипрограмен режим в условията на колективен достъп.
На основата на СМИТЕЛ-1, ЕСТЕЛ 4, СМ-4 и ЕС 1035Б се изгражда ПОК „Селско стопанство“ за обработка на информация в АЕ1К и цели селскостопански райони.
На базата на миникомпютърна техника е изграден ПОК „Система за автоматизация на инженерната дейност“. Системата работи в интерактивен режим и има приложение при проектиране на печатни платки и интегрални схеми, при оптимално разкрояване на материали и др.
На базата на минимашините СМ-4 се изгражда ПОК „Мрежа“. Той 1це се прилага при изграждане на мрежи за комутация на съобщения на основата на СМ ЕИМ и ЕС ЕИМ.
Създадените микропроцесорни системи са добра предпоставка за разработване на голямо многообразие от ПОК. На основата на бюрокомпютъра ИЗОТ 0250 се изграждат ПОК за автоматизация на финансово-счетоводна дейност в АПК, промишлените предприятия, районните пунктове на енергоснабдяването, транспорта и др. На базата на текстообработващата машина ИЗОТ 1002С се изгражда ПОК за полиграфическата промишленост. Завършва разработката и на редица други микропроцесорни ПОК, като ПОК за складово стопанство на малко промишлено предприятие на база на системата ИЗОТ 1003С, ПОК „ДСК І ниво“ на база на системата ИЗОТ 1005С, ПОК „Пропуск“ на база на системата ИЗОТ 1001С, ПОК „Бензин“, ПОК „Търговия“ и др.
Постигнатите разултати се дължат преди всичко на голямото внимание, непрекъснатата помощ и съдействието от страна на Българската комунистическа партия. Те са възможни благодарение на неуморния труд на инженерно-техническите кадри от развойните звена и заводите в системата на ДСО ИЗОТ. За постигнатото голяма е ролята и на все по-задълбочаващата се интеграция между нашата страна и Съветския съюз при изграждането на изчислителната техника в рамките на ЕС ЕИМ и СМ ЕИМ.
–
От Електрониката в България – минало, настояще, бъдеще. София, ДИ Техника, 1983 г.
Вашият коментар