Ухааа! Българската 2000-тонна хидравлична преса!
Вижте в Sandacite.BG българската 2000-тонна хидравлична преса!
Днес ще Ви разкажем за едно по-необичайно българско техническо изделие от 1962 г. Това е продукт не за потребление, а за производство. Става дума за хидравлична преса, а това е ценна машина, защото може да обработва големи метални листове и други отрязъци метал, от които се получават напр. дъна на мащабни съоръжения – вагони цистерни, автоцистерни, парни котли, резервоари и др.
Преди изработката на тази преса подобни метални части или се внасят от чужбина (което е скъпо), или се изработват на ръка (което е бавно и трудоемко, а това ще рече пак скъпо) в Железопътния завод Георги Димитров — София. Ръчната изработка на такива наистина е много скъпа. Например дъно с диаметър 3,400 мм е изработвано от 6 — 7 работници в течение на 12 —14 часа, като за загряването на заготовките се изразходват дневно към 4—5 тона дървени въглища и половин тон нафта. Дори в условията на непазарно ориентираната социалистическа икономика инженерните умове осъзнават, че това е огромен и оскъпяващ процеса разход.
Затова в началото на 1961 г. конструкторският отдел на Железопътния завод Георги Димитров (начело с инж. Димитър Петков, ст. конструктора Георги Стоев и инж. Дойно Манолов) си поставя задачата да създаде наша, собствена преса, която да върши тази фабрична работа не по-зле от чуждестранните. Въпреки трудностите (като липса на опит, на машини и съоръжения за изготвянето на отделните части на пресата и пр.), пресата бива построена за относително кратък срок – година и половина!
Новоизработената хидравлична преса, монтирана в ковашко-пресовия цех на Котлостроителния завод Георги Кирков, е голямо и сложно съоръжение.
Тя тежи 230 т, висока е 10,5 м и има размери на основата 5 х 6 м. С тази преса са пресовани ламаринени листове с дебелина до 25 мм, кръгли заготовки с диаметър до 3,400 мм, а правоъгълни — с размери 4,900 х 1,400 мм или 4,000 х 3,600 мм.
Максималният натиск на пресата е 2,000 т при налягане в цилиндрите 250 кг/см2. Максималният й ход е 1,400 мм, като разстоянието между двете работни плоскости е 2,800 мм.
С тази нова машина агряването на подлежащите на пресоване заготовки става не с дървени въглища, а в специална мазутна пещ, от която те се придвижват до пресата по ролгангов път. Като цяло, с новата преса процесът от загряването на заготовката до пресоването й в дъно е предвидено да трае около 2 часа, при това с голям икономически ефект и далеч по-високо качество! Това е особено важно за тънкостенните дъна, защото те лесно прегарят.
При ръчната изработка средно на месец се огъват от 70 до 80 дъна. А след пускането на пресата в редовна експлоатация тази продукция може да се изработва само за 8 часа!
Освен това, положителните черти на икономическата самодостатъчност си казват думата и тук – изработката на пресата в България е струвало на завода два пъти по-евтино, отколкото ако са я закупели от чужбина.
Липсва само още един положителен щрих в картинката – да каже някой къде е тази хидравлична преса, за да се снимаме до нея…
Comment (1)
Здравейте,
днес видях това чудовище и направих снимки, намира се зад ТЕЦ-а на гарата в София, бившият котлостроителен завод.
Наистина е внушително нещо, жалкото е че е за скрап :(
Ето линк за снимките
https://photos.app.goo.gl/jNShmBXo1mnUSY8s8