Българска сокоизстисквачка Нектар
На дневен ред в Сандъците е българската сокоизстисквачка Нектар с всичките си такъми :)
Тя се произвежда от 1983 г. в Елпром Варна.
ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ
Центрофугата за сокове е предназначена за бързо и удобно получаване на малки количества пресни сокове за непосредствена употреба с хранителна и лечебна цел.
ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ на сокоизстисквачката Нектар
Номинално напрежение- 220 V
Честота на тока — 50 Hz
Номинална консумирана мощност — 120 W
Маса — около 4 kg
УСТРОЙСТВО И РАБОТА С ЦЕНТРОФУГАТА
Електродвигателят, заедно с прекъсвача и захранващия шнур са монтирани в тяло от висококачествена пластмаса. Центрофугиращият филтър заедно с резачката са изработени от алуминиеви сплави, устойчиви на плодови сокове, отговарящи на санитарните норми. Филтърът и резачката са свързани в неразглобяем възел, който се поставя без допълнително закрепване върху монтираната към вала на двигателя турбина. Сокоулавящото горно тяло н капака са изработени от безвредна при допир с хранителни продукти пластмаса. Подаването на обработваните плодове и зеленчуци става през специална шахта, намираща се на капака, а притискането им към резачката посредством притискан.
Когато сглобявате сокоизстисквачката, е необходимо да внимавате уредът да е изключен!
Сглобяването на центрофугата при подготовката й за работа става по следния начин: Върху тялото с електродвигателя се поставя горното сокоулавящо тяло (фиг. 1), така че центроващата издатина да легне в съответното легло. Вътре във филтъра се полага внимателно перфорираната лента (фиг. 2), като се внимава езичето да е към горния край на алуминиевия филтър (фиг. 3). Най-отгоре се монтира капака (фиг. 4), като се нагласят внимателно центроващите елементи да съвпаднат. След това металната дръжка се плъзга леко по ребрата на капака (фиг. 5) до попадането й в специалното фиксиращо легло, след което уредът е готов за работа.
ПРАКТИЧЕСКИ УКАЗАНИЯ ЗА ЦЕНТРОФУГИРАНЕ
Центрофугирайте по възможност пресни зеленчуци и плодове.
Преди центрофугирането със сокоизстисквачката Нектар измивайте основно плодовете и зеленчуците и гп подгответе така, че лесно да минават през шахтата на капака.
Добре е да знаете, че известни меки плодове склонни към „пюриране“ не са подходящи за центрофуги- круши, домати, сливи и подобни костилкови плодове.
Теглото на плодовете, които могат да се центрофугират еднократно, според качеството и сочността им, възлиза на около 900 г.
При силна вибрация или при забележимо спадане на оборотите, уредът трябва веднага да се изключи и остатъците да се отстранят чрез изваждане на филтърната лента.
ВНИМАНИЕ! След работа дръжката да се снеме от капака.
ПОЧИСТВАНЕ на сокоизстисквачката Нектар
След привършване на центрофугирането уредът да се изключи и да се изчака докато моторът спре.
Електромоторът и прекъсвачът трябва да се пазят от намокряне или потапяне във вода.
Филтърната лента и филтърът да се изплакват добре на течаща вода. Остатъците да се отстранят с мека четка.
Долното тяло, ако е необходимо, да се изтрие с влажна кърпа.
Пластмасовите детайли никога да не се поставят па гореща плоча, тъй като биха се деформирали и стопили.
УКАЗАНИЕ ЗА ТЕХНИКА НА БЕЗОПАСНОСТ
Преди включване на центрофугата в електрическата мрежа трябва да се убедите, че маркираното на пея напрежение е еднакво с това на мрежата.
Разглобяването на тялото на уреда може да етапа само от квалифицирани лица и в случаи па неизправност на уреда.
А ето и нещо друго, което вероятно би Ви харесало:
Comment (1)
Здравейте, имам такава сокоизстисквачка и съм много доволна, но пластвмасовата лента вътре в барабана ми се износи. Може ли по някакъв начин да се снабдя с няколко броя?