Как работи Сигнал 2 – българска магнитна аларма за врата
Разгледайте една доста стара БГ магнитна аларма в Sandacite.BG – Сигнал 2!
Ние тука винаги сме смятали, че трябва да полагаме колкото се може повече грижи за качественото разнообразие на нашата колекция българска техника, т.е. да й намираме възомжно най-разнообразни експонати, които да Ви представяме. Сигналните устройства, алармите и т.н. не са особено застъпени в нашия сайт досега, затова сега ще наваксаме.
Заводът за инструментална екипировка и нестандартно оборудване в Шумен е предприятие, произвеждало много интересни неща, от които обаче засега не сме качили нищичко. :( Днес ще Ви покажем едно тяхно изделие от 1991 г. на име Сигнал 2. Това е алармено устройство, което ще Ви извести пронизително, ако някой тръгне да краде в помещението, където сте поставили джаджата. Такива аларми бяха популярни през 90-те г. при честите битови кражби по магазини и апартаменти.
Както виждаме от снимката горе, сигнализаторът се състои от черна пластмасова кутия с капак, в която има датчик, а той пък се състои от магнитен шнапер, държач с магнитно управляем контакт и 2 свързващи кабела от него към кутията, дълги 2 метра. Задействането на алармата зависи от взаимодействието (т.е. появилото се магнитно поле) между магнитния шнапер и магнитно управляемия контакт, когато се доближат – това поле става причина да запищи алармата, а по-конкретно това става чрез електромагнитното рийд реле РМК 11105, монтирано на платката в кутийката. Кондензаторите пък са на КЕА.
Ето и как работи всичко. Завинтвате кутията отвътре в помещението съвсем близо до вратата и я завинтвате с четирите винта. Слагате в специалния отсек на алармата 2 батерии по 4,5 волта и така получавате 9-волтовото работно напрежение. На снимката виждате превключвател ,,ВКЛ./ИЗКЛ.“. Като натиснете ,,ВКЛ.“, алармата вече е в бойна готовност и трябва за 20 – 25 секунди да затворите вратата и да вдигнете панаира, защото иначе датчикът ще Ви сметне за нежелан посетител и ще завие почти до бога. (Има 0,15-ватово говорителче ВМ67АВ от Завода за високоговорители в Благоевград.) Когато пък сутрин влизате в помещението, за същия толеранс от 20 – 25 сек. трябва да изключите датчика, за да не стане същата патаклама. :) Пискливите звуци на задействаната аларма могат да се спрат само чрез изключване на захранването от превключвателя.
При монтажа е важно да направите следните неща. Пластмасовия държач закрепете към касата на вратата с два от винтовете за дърво, които виждате в найлоновото пликче в комплекта. С другите два винта пък монтирайте магнитния шнапер за вратата – виждате ли го тука долу, те бяха същите на кухненските талашитени шкафчета?
Поначало алармата е пригодена да се монтира на врати, които се отварят навътре. За врати, отварящи се навън, магнитният шнапер трябва да се постави на вратата върху подложка отвътре, така че магнитно управляемият контакт да остане между него и вратата. Това е много важно, защото, както казахме, работата на сигнализатора се основава на полето, която се образува между магнита в шнапера и държача с магнитно управляеми контакт. Затова е и важно така да монтирате тези два елемента, че при отваряне на вратата те да се разминават на разстояние 4 – 8 мм. Ако това разстояние е по-голямо, няма гаранция, че датчикът ще успее да се задейства.
Къде ще монтирате шнапера и държача, решавате Вие, но за предпочитане е това да бъде в горната част от страната на бравата, за да се осигури по-голяма чувствителност.
Тъй като алармата работи на батерии, силата на пищенето й зависи от това доколко са силни самите те. Когато започнат да се изтощават, звукът също ще започне да отслабва и затова е добре да следите за това и при нужда да ги подмените.
И така, нали запомнихте? Стъпките са в този ред: отваряте вратата, включвате сигнализатора, отваряте вратата!
А, и друго… Ние имаме единствено 2-ката; Сигнал 1 нямаме, ама ако го намерите, не ни забравяйте и ни се обадете. :) Ето и едно друго нещо, пак алармено…
Вашият коментар