Българска кварцова лампа Слънце – по-стар модел
Българска кварцова лампа Слънце в Sandacite.BG!
Кварцовата лампа Слънце е известна на много хора, но те обикновено имат предвид по-късната й версия. Ние обаче, верни на ищаха си да изравяме изпод пластовете на времето колкото се може по-стари български неща, успяхме да изнамерим по-ранен неин модел! Той се произвежда в Завода за електромедицински апарати в София от 1968 г.
Тази портативна кварцова лампа е комбиниран източник на ултравиолетови и инфрачервени лъчи. Както знаем, при облъчване с ултравиолетови лъчи се повишават защитните сили на организма и той става устойчив на заразни и простудни заболявания. Ултравиолетовите лъчи улесняват образуването на витамин D в организма и по този начин действуват антирахитично. Освен това, този тип лечение намалява болките при невралгия, ишиас и други заболявания, увеличава пигмента на кожата и ускорява лечението на открити рани, като намалява опасността от инфекции. Използвана за излъчване на инфрачервени лъчи, лампата намира приложение при лекуването на възпалителни процеси — синузит, зъбобол, болки в ушите и др.
Ултравиолетовите лъчи се изпускат от горелка (специална тръбичка с благороден газ), която се запалва с електрически ток. Инфрачервените лъчи се получават чрез обикновени отоплителни тела, работещи в специален режим.
Рефлекторът е алуминиев, защото е съобразен с изисквания за възможно най-голямо отражение:
Държателят е стоманен, а дебелината на листа е 1 мм. Теглото на лампата е около 1 кг.
Портативната кварцова лампа е предназначена за широка употреба – най-вече при домашни условия. За да се пренася лесно, са й предвидили удобен и практичен калъф.
По-разпространена е следната, по-късна версия на кварцовата лампа – http://www.sandacite.bg/%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%86%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0-%D1%81%D0%BB%D1%8A%D0%BD%D1%86%D0%B5-%D1%80%D1%8A%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%B7%D0%B0/
А ето тук нещо още по-интересно – попаднахме на по-стара българска кварцова лампа, която изглежда да е първата! Ще я разгледате ли? :) Ето:
Един материал на Сандъците – Sandacitе!
Вашият коментар