Автоелектронна емисия
Какво е автоелектронна емисия? Научете от Сандъците – Sandacite!
В тази статия разгледахме необходимото за функционирането на електронните лампи явление електронна емисия. Там само мимоходом споменахме един интересен случай на излъчване на електрони от повърхнина на метал. Този случай е т.н. Автоелектронна емисия.
Какво е специфичното при нея? Продължавайте да четете! :D
За разлика от всички разгледани досега емисии този вид емисия се обезпечава без подаване на някаква външна енергия към катода. За студена емисия се говори тогава, когато електроните се отделят от катода поради силното електрическо поле, създадено между катода и някакъв друг положителен спрямо него електрод. В този случай на всеки електрон от повърхността на катода действа сила, която се стреми да го привлече към положително заредения електрод. Тази сила е насочена обратно на силата, която се дължи на двойния електронен слой по повърхността на катода и на кулоновата сила, проявяваща се, след като електронът премине през този слой. В резултат работата на излитане на електроните намалява до такава степен, че една голяма част от свободните електрони може да премине във вакуума. Напрегнатостта на електрическото поле, при която започва студената емисия, зависи от вида на метала и пo-специално от работата на излитане на електроните. При металите с голяма работа на излитане, за да настъпи автоелектронна емисия, е необходима значителна напрегнатост на електрическото поле и обратно.
Автоелектронната емисия зависи и от обработката на повърхността на катода, тъй като електрическото поле е различно в различните точки на катода. Така например в изпъкналите части полето има по- голяма напрегнатост, огколкото във вдлъбнатите, и следователно от заострените места на катода емисията е по-интензивна. Ето защо катодите с грапава повърхност при една и съща напрегнатост на електрическото поле имат по-силно изразена автоелектронна емисия от гладките катоди.
Автоелектронната емисия може да се засили и чрез специално обработване на повърхността на метала, така че да намалее работата на излитане на електроните.
В повечето случаи студената емисия е вредно явление, в резултат, на което се явяват нежелателните разряди от заострените части на електродите във високоволтовите лампи (рентгенови тръби, кенотрони, генераторни лампи). За да се намали тази емисия, повърхността на електродите трябва внимателно и гладко да се обработи и да се очисти от всякакви активизиращи фактори.
Вашият коментар