БГ компютърна джаджа запазва данни на лента и управлява принтер!
Вижте в Сандъците – Sandacite джаджата, която за печатане на данни на лента и управляване на принтер!
Измежду многото различни компютърни устройства за работа с информация, произвеждани в България през 1970-те и 80-те години, особен интерес предизвикват устройствата за подготовка на данни, защото те не са праобраз на нещо днешно, а вид техника, която вече не се употребява. Затова е добре да обърнем внимание на произвежданите образци. Как работят тези джаджи пък писахме неотдавна в друга наша статия – ЦЪК!
Днес във фокуса на нашата публикация са лентови уреди, произвеждани от вече несъществуващия Завод за запаметяващи устройства в Пловдив. Техните устройства за подготовка на данни са предназначени за непосредствен запис на информация върху магнитна лента (ЕС 9004 и модификациите му) и гъвкав магнитен диск (ЕС 9114), като информацията се въвежда направо чрез клавиатурата. Те са намирали приложение във всички области, където е необходима обработка на информация посредством ЕИМ. Ако сте чели линкнатата в началото статия, сигурно сте си дали сметка какъв възторг е бил при тяхната разработка и въвждане – ,,облекчават труда на оператора, позволяват многократно използване на магнитните носители, ускоряват процеса на въвеждане на данните в ЕИМ“.
В сравнение с традиционните устройства за подготовка на данни върху перфокарти и перфоленти (използвани напр. в Първия български компютър Витоша) предлаганите от ЗЗУ Пловдив през 80-те г. устройства имат следните основни предимства:
- обединяват всички етапи на подготовката на данни — въвеждане, проверка, корекция;
- имат възможност за многократно използване на магнитния носител (лентата) — не по-малко от 20 000 пъти;
- обладават висока надеждност, ниски разходи по поддържането и безшумна работа;
- и, разбира се, увеличават производителността на труда (с около 30 до 40%).
Дългогодишната експлоатация на тези устройства в България, СССР и Унгария (защото масово са изнасяни за тези страни) е показала, че те задоволяват напълно изискванията на потребителите във функционално и експлоатационно отношение.
ЗЗУ Пловдив ZZU Plovdiv
Така например, през 1986 г. в редовно производство е внедрена една от най-добрите разработки на Обединени заводи за запаметяващи устройства — Пловдив – устройство на име УУПУ ЕС 9070, което автономно управлява печатащо устройство. Такава конфигурация е давала възможност да се намалят значително разходите за обработка на информацията и да се спести ценно машинно време. При работа на компютъра изходната информация, вместо да се отпечатва на хартия, се извежда на магнитна лента, а това става с около шест пъти по-висока скорост! Записаната на магнитна лента информация може да се разпечата в автономен режим под управлението на УУПУ ЕС 9070, а същевременно изчислителната система се освобождава за решаване на други задачи. Данните се записват върху лентата под управлението на вече използваното тогава програмно осигуряване (демек софтуер), без да е необходима промяна на приложните програми.
УУПУ ЕС 9070 е предназначено за работа във всички обекти, където тогава са се използвали големи компютри – изчислителни центрове, промишлени предприятия, складови стопанства – накратко казано, на всички места, където е необходимо отпечатването на големи масиви информация след обработката й от компютър.
Вашият коментар