Странно външно 5,25-инчово БГ флопи от 1985 г.
В Sandacite.BG намерихме това неизвестно външно 5,25-инчово българско флопи…
Досега в нашия сайт ви разказахме за най-разпространените (и някои не толкова) 5,25-инчови флопита за компютри Правец, българско производство. Дойде обаче време да актуализираме базата си данни, защото ненадейно ни попадна това странно устройство.
Флопито е с метален корпус, но от тънките, а не като стандартните от завода Кочо Цветаров – дебели, като за 2 броя 5,25-инчови отсека. Има си и лентов кабел за предаване на данни към компютъра. Използвано е извън кутията му, точно като цветаровските – с компютри Правец или Пълдин.
Табелката може да ни даде информация за него, а най-интересното ще запазим за накрая. На нея виждаме т.н. отраслова нормала, завършваща на 85. Това означава, че този модел със сигурност е след 1985 г. и тогава е регистриран стандарт за него. След това виждаме годината 1987, но това е годината, през която е произведена самата фолиева табелка и е предвидено да се постави. Реално обаче над нея са нибити цифрити 92. Това означава, че флопито е произведено чак 1992 г. Серийният номер е нещо от типа на 63244, но за първите две цифри не сме сигурни.
Най-интересното в цялата работа е, че през 1992 флопидисковото устройство вече е произведено от нетрадиционна фирма – четем ДФ ,,ЕхП“, като средната буква не можем да разпознаем! ДФ означава ,,държавна фирма“, но съкращението в кавичките засега не ни е известно какво значи. Освен това, друго такова флопи нито сме срещали, нито знаем някъде да има. Отбелязан е и шестцифрен телефон – 82-61-42.
Наистина странно флопи! Понякога се намират и такива озадачаващи хардуери.
А иначе ето да си припомните по-често срещаните ни дискетни устройства:
Вижте много инфо и схеми за българските 5,25-инчови флопита ИЗОТ
Comment (1)
Нищо няма странно на това флопи. През 82-84 година в нашето училище направиха компютъррен кабинет в който имаше компютри Имко 2 . И един касеотофон на който програмите се записваха на касетки. После докараха Правец 82 и в началото тези компютри нямаха флопи. Затова много скоро докараха точно тези външни флопита и така видях първите дискети. Имаш много такива.