Българска телевизионна игра Гейм 2
Българска телевизионна игра в Сандъците – Sandacite!
През 1977 г. ДСО Респром (в завод Оргтехника Силистра) започва производството на сюжетни игри, предназначени за включване към телевизор. Първата от тази серия най-вероятно се нарича Турнир, произведена за първи път вероятно една година по-рано – през 1976 г. За създаването на тази игра отбелязва в книгата си ,,Спомени“ легендарният Огнян Дойнов – последователно заемащ постовете на завеждащ отдел Промишленост и транспорт при ЦК на БКП, министър на машиностроенето и председател на асоциация Тежко машиностроене.
Макар че е изпробвана и на ламповия телевизор Тракия, играта Турнир е предназначена за използване със София 21, тогава най-ново изделие на българската телевизионна промишленост. Даже се е предвиждало София 21 да се продава с монтирана в него игра, а съставен така модел да се нарича София 23. Такъв е произведен в малък тираж.
Горната реклама на игри е от списание ,,Електропромишленост и приборостроене“ 1978 г.
Но независимо от невероятно малката бройка произведени София 23, телевизионната игра Турнир мутира в серийно произвежданите Гейм и Гейм 2, дело на Завода за електронна и нестандартна апаратура в Толбхин (дн. Добрич). От началото на 80-те тези игри вече са на конвейера. Това е и новата придобивка в нашата колекция.
Играта, която виждате на снимките, има възможност за симулиране на няколко спорта – футбол, хокей, волейбол, баскетбол, тенис. Например, в показания по-долу режим на играта двамата участници си подават едно топче и стремежът на всеки е да не го изпусне. Има и друг режим, в който всеки играч има по две чертички – по една в своето поле и по една в противниковото. Първите четири бутона са избор на вида стимулиран спърт. Играело се е до 9 точки – печели този, който вкара 9 пъти топчето в противниковото поле.
Самата игра Гейм 2 е заводски поместена в кутия от калкулатор Елка. Тегло – 1,6 кг; размери – 260 х 270 х 60 м, напрежение – 220 волта; консумация 8 вата.
Ето я и как изглежда отвътре – платка, два кондензатора, трансформатор и други елементи:
Ето и статия, където можете да научите повече за началото на българските телевизионни игри:
Вашият коментар